Partille vinner Europacupen i Aten!

Partille har vunnit europacupen i Aten och därmed förtjänat spel i Challange II nästa år, en bravad inget annat svenskt lag lyckats med på outdoorsidan sedan år 2000. Partilles lyckades gå igenom turneringen helt obesegrade och är där med ett av få förunnade lag som kan se sig obesegrade på den gamla olympiastadion.

Det hela är en del av en mycket positiv trend för svensk landhockey som efter några tunga år har börjat prestera på outdoor sidan först med herrlandslaget och nu även på klubbsidan.  Förutom segerpokalen tog Partille även hem priset för bästa spelare som gick till Karl Hemvik som lyckades hinna från sjukhuset till prisutdelningen för att mottaga sitt pris. Förutom Partille gick även laget Grammarians från Gibraltar upp en division och nästa år kommer vinnaren av svenska ligan att möta lag från Ungern, Ukraina, Gibraltar, Vitryssland, Azerbaijan och Danmark.

Alla resultat från turneringen följer nedan

Friday 21 May 2010         
12.00  A Elektrovojvodina Grammarians 2-8 (1-5)
14.00  A Ymittos Aker  8-2  (5-0)
16.00  Rosco Budapest    Partille  3-4 (0-2)
18.00  Napaios Apollon  v Ardas Rudamina 1-3 (0-1)
             
Saturday 22 May 2010         
11.00  Aker Grammarians 0-3 (0-2)
13,00  Elektrovojvodina  Ymittos   2-3  (1-1) 
15.00  Ardas Rudamina  Partille  0-4 (0-2) 
17.00  Rosco Budapest  Napaios Apollon  2-0 (2-0)
             
Sunday  23 May 2010         
10.00  Aker  Elektrovojvodina  4-4 (2-2)
12.00  Ymittos  Grammarians  1-2 (1-1)
14.00  Ardas Rudamina Rosco Budapest  2-3 (1-3)
16.00  Napaios Apollon  Partille  2-4 (0-2) 
             
Monday  24  May 2010         
08.30    Aker (4A) Ardas Rudamina (3B)    3-1 (0-1) 4-5 aps 
10.45    Elektrovojvodina (3A)    Napaios Apollon (4B) 1-5 (1-3) 
13.00    Ymittos (2A) Partille (1B) 2-3 (0-1) 
15.15    Grammarians (1A) Rosco Budapest (2B)  7-3 (4-1) 

Final Ranking:
1=. Partille SC (SWE) – promoted to Challenge II in 2011
1=. Grammarians (GIB) – promoted to Challenge II in 2011 
3=. HC Ymittos (GRE) 
3=. Rosco Budapest HC (HUN) 
5=. Ardas Rudamina HC (LTU)
5=. Napaios Apollon (GRE)
7=. Aker (NOR) – relegated to Challenge IV in 2011
7=. Elektrovojvodina Novi Sad (SRB) – relegated to Challenge IV in 2011